חממת התוכן של בית ספר סמי עופר לתקשורת היא מקום ייחודי לפיתוח ויצירה של פורמטים ותכנים חדשים לעולם התקשורת המודרני ולפלטפורמות השונות כגון אינטרנט וסלולר.

החממה פועלת כמסגרת המשלבת מחקר ותיאוריה, ניתוח לימוד וביקורת, יחד עם עשייה יצירתית, חדשנית ומקורית. החממה מפגישה סטודנטים לתקשורת עם אנשי מחקר ותיאוריה ועם יוצרים מתעשיית התקשורת: עיתונאים, מפיקים, במאים וכותבים. העשייה היצירתית והחדשנית במסגרת החממה היא שיאה של ההכשרה של הסטודנטים בהתמחות התוכן בבית הספר. בין פירות החממה אפשר למצוא תכנים חוצי פלטפורמות בתחומי הבידור והדרמה, פורמטים חדשים של ריאליטי שעשועונים ודרמות, אקטואליה הנוגעת בזכויות אזרח ובאתיקה מקצועית, פורמטים תיעודיים הנוגעים בסוגיות הליבה של החברה הישראלית.

החממה הוקמה בשנת 2009 על ידי ד"ר עמית לביא דינור וד"ר יובל קרניאל, המכהנים כמנהלים של החממה ומעבירים את הסמינר המחקרי המרכזי במסגרתה העוסק בניתוח וביקורת תכנים בקולנוע בטלוויזיה ובאינטרנט, ובדיקת הערכים והאידיאולוגיה העומדים בבסיסם.

במסגרת החממה ובשיתוף בית הספר סמי עופר לתקשורת אנו עורכים אירועים רבים להעשרת הסטודנטים ולהעמקת הדיון הציבורי בתחומי העיסוק המרכזיים של התמחות התוכן: תוכן חוצה פלטפורמות, ערכים ואידיאולוגיה בתכנים עיתונאיים ובידוריים.

מאז היווסדו מקיים בית הספר סדרת פאנלים הפתוחה לציבור הרחב בנושאי אקטואליה ואתיקה בתקשורת בראשותו של ד"ר יובל קרניאל המארח אנשי תקשורת, עיתונאים ויוצרים מהארץ ומהעולם. בשנים האחרונות אירחה הסדרה יוצרים תיעודיים, מפיקים מנהלים ועיתונאים מובילים מאמצעי מדיה שונים, ביניהם הבמאי והמפיק דורון צברי, יוצר הסדרה מחוברות, עורכי הריאליטי "הישרדות" ,אורלי וילנאי וגיא מרוז יוצרי הפורמט העיתונאי "שתולים", חיים הכט ותוכניתו "מה אתם הייתם עושים" ,וכן עיתונאים מובילים ומנהלים של מוסדות תקשורת כמו יו"ר ומנכ"ל רשות השידור, העיתונאים דן מרגלית ואיתן הבר, שדרנים מובילים כמו קרן נויבך, איילה חסון, גלעד עדין, ערד ניר, גדי סוקניק, דב גיל הר, אריה גולן, ורבים נוספים.

בין היתר התקיימו דיונים בנושאי אתיקה ומדיניות תקשורת, ביחסי תקשורת צבא ומשטרה, תקשורת, בידור ותרבות ועוד.

חדשנות אקדמית

חממת התוכן עוסקת ביצירת תכנים מקוריים וחדשים על ידי סטודנטים בליווי והדרכה של אנשי תוכן מובילים מהתעשייה והאקדמיה.

החממה היא בראש ובראשונה מקום של לימוד והכשרה של מנהלי ועורכי תוכן איכותיים. המחקר וההוראה בחממה מתחברים באופן ישיר עם היצירה המעשית. בחממה עוסקים הסטודנטים בשתי משימות עיקריות: האחת, אקדמית באופייה ועניינה מחקר אקדמי המנתח תכנים קיימים, ועוסק בהבנה ופרשנות של משמעותם, והשנייה, פיתוח ויצירה של תוכן חדש.

חממת התוכן של בית הספר סמי עופר לתקשורת, הוקמה בשנת 2008 על ידי ד"ר עמית לביא דינור וד"ר יובל קרניאל. זוהי שיאה של ההתמחות, בלימודי התקשורת, המתמקדת בתוכן ויזואלי. חממת התוכן מהווה מקום מפגש ייחודי ויוצא דופן לסטודנטים, אנשי אקדמיה – חוקרי תרבות, ואנשי תוכן פעילים בתעשייה, יוצרים, כותבים, עיתונאים, מפיקים ובמאים. הבסיס האקדמי לחממה הוא ההכרה כי לתוכן יש משמעות והשפעה ערכיים ואידיאולוגיים, וכי תוכן יוצר חברה ומגבש תרבות.

חממת התוכן מתמקדת ביצירתם של פורמטים חדשים, בפיתוח של תכנים חדשניים, חוצי פלטפורמות, בעלי ערך ומשמעות מיוחדים, התואמים את צריכת התקשורת של המחר. בשנים הקרובות החממה מתמקדת בפיתוח פלטפורמות, פורמטים ותכנים לאינטרנט ולמכשירים הסלולאריים.

החממה מאפשרת לא רק ללמוד ולחקור את עולם התוכן הדיגיטלי, אלא גם ליישם את המגמות המובילות והחדשניות ביותר בתחום פיתוח התוכן, ביניהם: שימוש בפלטפורמת האינטרנט כזירה אינטראקטיבית שבה המשתמש יכול לחוות את הצפייה ואת המעורבות בתוכן מכמה זוויות שונות במהלך אותו הסיפור, שימוש באינטרנט ככלי שיתופי בו הצופה יכול להוסיף תכנים משלו ולמעשה לבחור את התוכן המוצג, שימוש בטלוויזיה חדשה וחכמה המשלבת את האינטרנט בתוכה (smart tv), ועוד מגמות של שילוב תוכן, פלטפורמה ואפליקציות בטכנולוגיות חדשות.

במסגרת זו מתקיים תהליך התכנסות כאשר אנו מכניסים את האינטרנט לסלון יחד עם הטלוויזיה. המשתמש מחפש את האינטראקטיביות ואת התוכן המשלים, תוכן זה משלב גם אינטראקציה עם הצופים ואף מחבר בין המשתמשים עצמם באמצעות פורומים צ'טים ורשתות חברתיות.

חממת התוכן היא זירה ללימוד, מחקר, וגם ניסוי, בדיקה וגיבוש של דרכים חדשות לייצר ולתקשר תוכן בעל משמעות למשתמשים בעידן הדיגיטאלי, מבלי לוותר על איכות של תכנים, סיפורים טובים, אקטואליה ואתיקה.

חממת התוכן מכשירה באופן המעמיק והמקיף ביותר את עורכי ומנהלי התוכן של המחר. זוהי חדשנות באקדמיה.

סגל אקדמי

ד"ר עמית לביא-דינור

שותפה מייסדת ומנכ"ל

סגניית דיקן. ראש התמחויות תוכן ושיווק. ביה"ס סמי עופר לתקשורת

ד"ר יובל קרניאל

שותף מייסד ומנכ"ל

משפטן, חוקר תרבות תקשורת ואינטרנט

יפעת קידר

מנהלת פיתוח תוכן מפיקה ראשית ומרצה

במאית מרצה ומנטורית בחממה

מנטורים

מיכל אבירם

מנטורית

תסריטאית "פאודה", מתים לרגע, להיות איתה

גלי מאיו

מנטורית

תסריטאית, עורכת תוכן ראשית

יוראי ליברמן

מנטור

צלם ובמאי

אייל רוב

מנטור

יוצר תוכן, תסריטאי, דיג'יי, מבקר תרבות

אודי סגל

מנטור

עיתונאי, מנחה ומגיש. ערוץ 13

אורי בראון

מנטור

במאי, תסריטאי ומפיק